Στις 20 Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί η Παγκόσμια Ημέρα των Παιδικών Δικαιωμάτων. Με αφορμή την ημέρα αυτή και έπειτα από αρκετές και ποικίλες προσεγγίσεις του θέματος αυτού, οι μαθητές και μαθήτριες του Στ1′ τμήματος με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κυρία Έλλη Ορδουλίδου, δημιούργησαν τη δική τους αφίσα, καταφέρνοντας να μεταφράσουν τις έννοιες και στα Αγγλικά, με τη συνεργασία της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας του τμήματος, κυρία Ευαγγελία Σαββινίδου.

Επιπλέον, οι μαθητές και μαθήτριες του Ε3, στα πλαίσια του προγράμματος για τα Ανθρώπινα Διακαιώματα που υλοποιούν με την κυρία Μυρτώ Νεράντζη, εκπαιδευτικό Αγλλικής Γλώσσας του τμήματος, ενημέρωσαν στα Αγγλικά τους μαθητές και τις μαθήτριες του Στ1′ για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους ως μαθητές, μοιράζοντας παράλληλα ενημερωτικά φυλλάδια. Τα ενημερωτικά φυλλάδια αναρτήθηκαν στην Γωνιά του Ενεργού Πολίτη έτσι ώστε να μπορούν να ενημερώνονται και οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου.

Students’ rights and responsibilities leaflet

Φωτογραφικό Υλικό Αφίσας: