Την Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου, εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν την εκδήλωση που οργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας στο ΝΟΗΣΙΣ, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ανάδειξη του εθελοντικού Διαπεριφερειακού Θεματικού Δικτύου “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”, μέλος του οποίου είναι το σχολείο μας, και η παρουσίαση εισηγήσεων από ειδικούς της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Από τα πιο ενδιαφέροντα στοιχεία της εκδήλωσης ήταν η παρουσίαση, δια ζώσης ή μέσω τηλεδιάσκεψης, των προγραμμάτων που πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων που συμμετέχουν στο Δίκτυο. Τα παιδιά κατάφεραν να κερδίσουν τις εντυπώσεις με τη δημιουργικότητά τους και την πολύπλευρη προσέγγιση του θέματος της Ασφάλειας στο Διαδίκτυο, αλλά και με τον ενθουσιασμό τους να παρουσιάσουν τις δραστηριότητες και τα προϊόντα των προγραμμάτων που πραγματοποίησαν στο ευρύ κοινό.

Για να παρακολουθήσετε μέρος των παρουσιάσεων, ακολουθήστε τους παρακάτω συνδέσμους:

15ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων

2ο Δημοτικό Σχολείο Ιεράπετρας