Η Δράση «Ομορφαίνω το Σχολείο μου» που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας με πρωταγωνιστές φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Καλών Τεχνών του ΑΠΘ και Γονείς απέδειξε ότι ο εθελοντισμός μπορεί να έχει ουσιαστικό αντίκτυπο στην καθημερινότητά μας.

Η επιδίωξη του σχολείου για συνεργασίες με φορείς όπως το ΑΠΘ, οι οποίοι συμβάλλουν με τις γνώσεις και την εξειδίκευση που διαθέτουν, σε συνδυασμό με τη διάθεση προσφοράς που επέδειξαν τόσο οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Τμήματος Καλών Τεχνών όσο και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, είχε ως αποτέλεσμα την αισθητική αναβάθμιση του σχολικού περιβάλλοντος. Η συλλογική αυτή προσπάθεια αποτελεί πηγή έμπνευσης για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, καλλιεργώντας την αξία του εθελοντισμού, τη δημιουργικότητα στην έκφραση και την επιδίωξη της καλαισθησία στην καθημερινή ζωή. Με αυτόν τον τρόπο, αντιμετωπίζοντας την εσωστρέφεια και προωθώντας αξίες του Ενεργού Πολίτη, η Δράση «Ομορφαίνω το Σχολείο μου» συνέβαλε στη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης αλλά και στην εκπλήρωση των στόχων του προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί το σχολείο μας.