Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες

Από τη Δευτέρα 1-6-2020 το σχολείο ξεκινά και πάλι την λειτουργία του και σας κάνουμε γνωστές κάποιες πολύ βασικές πληροφορίες σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους:

• Για την αποφυγή συνωστισμού κατά την προσέλευση στο σχολείο, δεν πραγματοποιείται συγκέντρωση των μαθητών/τριών στο προαύλιο του σχολείου πριν την έναρξη του ημερήσιου προγράμματος. Οι μαθητές κατά την προσέλευσή τους κατευθύνονται στις αίθουσές τους και η προσευχή πραγματοποιείται εντός των αιθουσών.
  • Η απόσταση μεταξύ των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών που πρέπει να τηρείται στην αίθουσα διδασκαλίας (αλλά και σε όλους τους χώρους) είναι 1,5 μέτρο. Για τον σκοπό αυτό τα θρανία και τα καθίσματα έχουν διαρρυθμιστεί κατάλληλα. Λόγω των περιορισμών που θέτει το μέγεθος των αιθουσών μας, οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων θα χωριστούν σε δύο υπο-τμήματα ίσης δυναμικότητας.
  • Η διδασκαλία θα γίνεται εκ περιτροπής. Την πρώτη εβδομάδα έναρξης λειτουργίας του σχολείου (από 1-6-2020) θα προσέλθουν στο σχολείο οι μαθητές του 1ου υπο-τμήματος τις ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή, ενώ οι μαθητές του 2ου υπο-τμήματος τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη. Ακολούθως, την επόμενη εβδομάδα θα προσέλθουν οι μαθητές του 1ου υπο-τμήματος τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη, ενώ του 2ου υπο-τμήματος τις ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή. Κατά τον ίδιο τρόπο, συνεχίζει να λειτουργεί το σχολείο και για τις επόμενες εβδομάδες έως τη λήξη των μαθημάτων (26-6-2020).
  • Ο χωρισμός των μαθητών/τριών σε υπο-τμήματα γίνεται κατά αλφαβητική σειρά και θα ενημερωθείτε σχετικά από τους/τις εκπαιδευτικούς των τάξεων. Θα ληφθεί μέριμνα ώστε τα αδέρφια να προσέρχονται τις ίδιες μέρες.
  • Το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων τηρείται ως έχει. Οι μαθητές/τριες θα παρακολουθούν το πρόγραμμα των μαθημάτων των ημερών κατά τις οποίες προσέρχονται στο σχολείο.
  • Για την αποφυγή συνωστισμού κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, το σχολείο μας θα βγαίνει διάλειμμα, ενώ το συστεγαζόμενο σχολείο θα συνεχίζει τα μαθήματα. Με το τέλος του διαλείμματός μας, σειρά θα έχει για να βγει έξω στην αυλή, το συστεγαζόμενο. Η σειρά των σχολείων θα αλλάζει ανά εβδομάδα. Κάθε τάξη θα παραμένει σε διαφορετικό χώρο στην αυλή του σχολείου.
  • Για την τήρηση των κανόνων υγιεινής:
    • Οι αίθουσες αερίζονται φυσικά (χωρίς χρήση κλιματισμού ή ανεμιστήρα) τόσο κατά τη διάρκεια του μαθήματος όσο και κατά τη διάρκεια του διαλείμματος.
    • Πραγματοποιείται σχολαστική καθαριότητα των χώρων του σχολείου.
    • Συστήνεται στους μαθητές:
      • Να τηρούν τις οδηγίες καλής υγιεινής χεριών (επιμελές πλύσιμο με σαπούνι και νερό για 20 τουλάχιστον δευτερόλεπτα και στέγνωμα με χάρτινες χειροπετσέτες ή χρήση αντισηπτικού ειδικά πριν τη λήψη κάποιου είδους τροφής και μετά τη χρήση τουαλέτας).
      • Να μην αγγίζουν με τα χέρια το πρόσωπό τους (μύτη, στόμα, μάτια).
      • Να μην δανείζονται και να μη δανείζουν προσωπικά τους πράγματα (μολύβια, μπογιές, μαρκαδόρους, σβήστρες, ξύστρες κ.ά.) έχοντας ο/η καθένας/μια μαθητής/τρια μαζί του ό,τι θα χρειαστεί στο σχολείο.
      • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο, απόρριψη του χρησιμοποιημένου χαρτομάντιλου στον κάδο απορριμμάτων και επιμελές πλύσιμο των χεριών.
      • Εάν κάποιος/α μαθητής/τρια δεν αισθάνεται καλά ενημερώνει αμέσως τον δάσκαλο ή τη δασκάλα του/της.
      • Οι μαθητές/τριες απαγορεύεται να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
    • Στα διαλείμματα απαγορεύεται το τρέξιμο.
    • Τήρηση της απόστασης του 1,5 μέτρου μεταξύ των μαθητών/τριών στην αίθουσα διδασκαλίας, κατά την είσοδο και έξοδο από την αίθουσα, στη σειρά αναμονής στην τουαλέτα, στο διάλειμμα.
  • Η χρήση μάσκας από μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς είναι προαιρετική.
  • Το Ολοήμερο Πρόγραμμα και η Πρωινή Ζώνη δεν θα λειτουργήσει.
  • Για το υπόλοιπο του σχολικού έτους 2019-2020 δεν πραγματοποιούνται εκδρομές, επισκέψεις, εκδηλώσεις, μαθητικοί αγώνες.
  • Εάν κάποιος/α μαθητής/τρια δε θα προσέλθει στο σχολείο για την παρακολούθηση των μαθημάτων για το υπόλοιπο του σχολ. έτους θα πρέπει να προσκομίσει στο σχολείο (μπορεί να αποσταλεί και ηλεκτρονικά) σχετική Υπεύθυνη Δήλωση, όπου θα αναφέρεται ότι: Ο/η μαθητής/τρια…… δεν θα προσέλθει στο σχολείο για την παρακολούθηση των μαθημάτων γιατί ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID 19 ή στο οικογενειακό του περιβάλλον υπάρχει άτομο που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID 19, όπως αυτές ορίζονται από τους αρμόδιους φορείς.
  • Οι επισκέψεις γονέων στο σχολείο πραγματοποιούνται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο.

Για λόγους ενημέρωσης δημιουργήθηκε στην ιστοσελίδα μας φάκελος με όνομα Covid19, στον οποίο θα γίνονται όλες οι σχετικές αναρτήσεις. Για να μεταβείτε στον φάκελο αυτόν, ακολουθείτε Πηγές- Υλικό για Γονείς- Covid19.

Παρακαλούμε για την πιστή εφαρμογή των ανωτέρω.

Ας επιδείξουμε όλοι υπευθυνότητα και κατανόηση.

Σας ευχαριστούμε για την αγαστή συνεργασία!