Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε για τη λειτουργία της νέας πλατφόρμας δήλωσης των αποτελεσμάτων των self test που διενεργούν οι μαθητές/τριες της σχολικής μας μονάδας.

Από την Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 εισέρχεστε ως γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας στην πλατφόρμα https://edupass.gov.gr/ και ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες δηλώνετε την πρόθεση για τη φυσική τους παρουσία στους χώρους του σχολείου μας:

Α) Σε περίπτωση που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά και

Β) σε περίπτωση υποβολής σε διαγνωστικό (rapid/PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test)

Οι ημέρες διενέργειας των self test παραμένουν οι ίδιες για κάθε εβδομάδα. Η δήλωση των αποτελεσμάτων των self test στην πλατφόρμα θα πρέπει να γίνεται το αργότερο μέχρι το πρωί της ημέρας Τρίτης και Παρασκευής κάθε εβδομάδας.

Συνεχίζεται να εκτυπώνεται η Σχολική Κάρτα από τη νέα πλατφόρμα, έτσι ώστε να την επιδεικνύουν οι μαθητές/τριες τις παραπάνω ημέρες. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης, μπορείτε να τη συμπληρώνετε χειρόγραφα, με την προϋπόθεση ότι η δήλωση του αποτελέσματος διενέργειας του self test δηλώνεται υποχρεωτικά και στην πλατφόρμα edupass.gov, προκειμένου να εισέλθουν οι μαθητές/τριες στο σχολείο.

Οδηγίες εισόδου:

• Εισέρχεστε στην ιστοσελίδα https://edupass.gov.gr/
  • Επιλέγετε την εντολή

• Κάνετε κλικ στην επιλογή

• Επιλέγετε με κλικ την πρώτη επιλογή για έκδοση σχολικής κάρτας, ή τη δεύτερη επιλογή για δήλωση νόσησης  ή διενέργειας PCR/Rapid test
  • Επιλέγετε το εικονίδιο

• Επιλέγετε

• Επιλέγετε τον φορέα που έχετε λογαριασμό, κάνετε τη σύνδεση εισάγωντας τους κωδικούς σας
  • Συμπληρώνετε τα στοιχεία της Σχολικής Κάρτας του/ της μαθητή/τριας όπως αυτά απεικονίζονται παρακάτω:
  • Συμπληρώνετε τα στοιχεία του/της μαθητή/τριας
  • Συμπληρώνετε τα στοιχεία του self test
  • Τέλος, επιλέγετε

ζητώντας ταυτόχρονα να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μας μονάδας η κατάστασή τους.