Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Με την επανέναρξη λειτουργίας της σχολικής μονάδας, μετά τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές, σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές/τριές μας σύμφωνα με τα νέα πρωτόκολλα του ΕΟΔΥ θα πρέπει να πραγματοποιήσουν:

• Κατά την 1η εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων 10/1 – 14/1

α) Μη εμβολιασμένοι μαθητές / 3 δωρεάν self tests / KY (9/1), ΔΕ (10/1), και ΠΕ (13/1)

β) Εμβολιασμένοι μαθητές / 3 δωρεάν self tests / KY (9/1), ΔΕ (10/1), και ΠΕ (13/1)

• Κατά την 2η εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων 17/1 – 21/1

α) Μη εμβολιασμένοι μαθητές / 2 δωρεάν self tests / ΔΕ (17/1), και ΠΕ (20/1)

β) Εμβολιασμένοι μαθητές / 2 δωρεάν self tests / ΔΕ (17/1), και ΠΕ (20/1)

Οι παραπάνω αναγραφόμενες ημέρες και ημερομηνίες είναι αυτές της διεξαγωγής των test.

Επιπλέον, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:

Όταν οι μαθητές είναι στενή επαφή με κρούσμα εκτός σχολείου

α) Μη Εμβολιασμένοι

Παραμένουν σε απομόνωση για 5 ημέρες και διενεργούν self – test την 5η ημέρα μετά την έκθεση

β) Εμβολιασμένοι μαθητές

Προσέρχονται στο σχολείο κανονικά και κάνουν 3 self – tests τις ημέρες 0-1, 3 και 5-7.

Οι ανεμβολίαστοι μαθητές που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου τριμήνου βρίσκονται στο ίδιο καθεστώς με τους εμβολιασμένους μαθητές.

Τέλος, τα self – tests διεξάγονται και δηλώνονται κατόπιν στην ιστοσελίδα https://edupass.gov.gr/ έως 24 ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο.

Παρακαλούμε για την πιστή εφαρμογή των παραπάνω.

Αναστάσιος Κοσσυφίδης