Στην προσπάθειά μας για ένα Αειφόρο Σχολείο προστέθηκαν 3 κάδοι ανακύκλωσης, που προμηθευτήκαμε με τη συνδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Με μεγάλη μας χαρά βλέπουμε τους μαθητές μας να χρησιμοποιούν τους κάδους για την απόρριψη του χαρτιού, του πλαστικού και του γυαλιού που δε χρειάζονται. Με τη σειρά μας να θυμίσουμε ότι το σχολείο εξακολουθεί να συμμετέχει σε δύο σοβαρές προσπάθειες ανακύκλωσης:

α) συγκεντρώνει πλαστικά καπάκια που, με τη βοήθεια του Δήμου Κορδελιού – Ευόσμου, προωθούνται σε εργοστάσιο ανταποδοτικής ανακύκλωσης,

β) διαθέτει ειδικό κάδο συγκέντρωσης χρησιμοποιημένων μπαταριών (ΑΦΗΣ).

Η συνδρομή σας στην προσπάθειά μας να εντρυφήσουν τα παιδιά στη λογική της ανακύκλωσης, με τη συγκέντρωση των παραπάνω υλικών και την παράδοσή τους στο σχολείο είναι πολύτιμη.