Στο πλαίσιο της έμπρακτης ένδειξης αλληλεγγύης σε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, που δοκιμάζεται εξ αιτίας της πανδημίας, αλλά και σε νοσηλευόμενους με κορωνοϊό, που πέρασαν τις γιορτινές ημέρες μακριά από τους οικείους τους, το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων υλοποίησε τη δράση «Τα σχολεία στέλνουν μήνυμα αγάπης».

Η δράση αφορούσε στην παρότρυνση των μαθητών/τριών των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης να φιλοτεχνήσουν εορταστικές ευχετήριες κάρτες/ζωγραφιές, οι οποίες θα αποστέλλονταν σε όποιο από τα δημόσια νοσοκομεία επιθυμούσε κάθε μαθητής/μαθήτρια. Επιπλέον στοχεύε στην περαιτέρω καλλιέργεια και ανάπτυξη της ενσυναίσθησης των μαθητών/τριών, των ψηφιακών τους δεξιοτήτων και των εννοιών της προσφοράς και του εθελοντισμού.

Στη δράση αυτή έλαβαν μέρος οι μαθητές και μαθήτριες του Γ2 της σχολικής μας μονάδας.

Για να δείτε τις ευχετήριες κάρτες/ζωγραφιές των μικρών μας μαθητών/τριών πατήστε εδώ.