Το σχολείο μας και φέτος έχει τη χαρά να συνεργάζεται με άλλα σχολεία από Ελλάδα και Ευρώπη σε πρόγραμμα e-twinning . Το φετινό μας πρόγραμμα έχει τον τίτλο «Here we are» και σχετίζεται με την αειφορία και την καλλιέργεια συνείδησης ενεργού πολίτη στους μαθητές μας . Συνεργαζόμαστε με σχολεία από τον Εύοσμο και τα Γιαννιτσά από Ελλάδα , καθώς και Τουρκία και Ισπανία.Η δράση σχεδιάστηκε από την εκπαιδευτικό Αγγλικής του σχολείου μας κυρία Ευγενία Κεσίδου , με έμπνευση από το ομόνυμο παιδικό βιβλίο του συγγραφέα Oliver Jeffers και έχει ετήσια διάρκεια .Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές της Δ’ τάξης  και οι μαθητές της Ε’ του σχολείου μας με την απαραίτητη υποστήριξη από τις εκπαιδευτικούς Αγγλικής Ευγενία Κεσίδου και Ευλαμπία Μωυσίδου.

Αφού πήραμε τη γραπτή συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων για τη συμμετοχή των μαθητών μας , ξεκινήσαμε στα μέσα του Νοεμβρίου 2022  με μια παρουσίαση του προγράμματος και των χωρών που συμμετέχουν.Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση εδώ

Ακολούθησε ερωτηματολόγιο όπου οι μαθητές μας απάντησαν σε ερωτήσεις σχετικά με τις εμπειρίες τους σε ανάλογα προγράμματα και τις γνώσεις τους στη χρήση των ΤΠΕ.

Στη συνέχεια οι μαθητές μας διάβασαν και παρακολούθησαν την οπτικοποιημένη εκδοχή του βιβλίου και παρουσίασαν τους εαυτούς τους στους εταίρους από τα υπόλοιπα σχολεία εδώ

Έτσι έφτασε ο Δεκέμβριος , όπου ανταλλάξαμε ευχές με όλους τους εταίρους μας .