Τη Δευτέρα 13/11/2023,  στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, 15 εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο με θέμα την Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση. Πιο συγκεκριμένα ο κ. Μενεξές Πέτρος, εκπαιδευτής BLS-ERC, μέλος της Εθελοντικής Διασωστικής Ομάδας Αντιμετώπισης Καταστροφών, μας μύησε στα μυστικά της «Βασικής Υποστήριξης Ζωής». Έγινε επίδειξη και πρακτική άσκηση στα αντικείμενα: προσέγγιση θύματος, εκτίμηση της κατάστασής του, κλήση σε Βοήθεια, απελευθέρωση αεραγωγού, έλεγχο αναπνοής, θωρακικές συμπιέσεις, εμφυσήσεις, χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή και λήψη πλάγιας θέσης ασφαλείας. Επιπλέον ασχοληθήκαμε με την αντιμετώπιση πνιγμονής από ξένο σώμα σε ενήλικες και παιδιά. Βοηθός του κ. Μενεξέ ήταν η κ. Φωτιάδου Ειρήνη, μέλος του Δ.Σ. Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου και μέλος της Ε.Δ.ΟΜ.Α.Κ. Ευχαριστούμε θερμά και τους δύο για το χρόνο τους και τη διάθεση να προσφέρουν.