Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Μυρτώ Νεράντζη και Νίκος Τσαμπάζης παρευρέθηκαν στην Αθήνα, στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, για να παρακολουθήσουν την τεχνική ημερίδα για τη διαχείριση των εγκεκριμένων σχεδίων Erasmus + Βασική Δράση 1 για την Σχολική Εκπαίδευση, που διοργάνωσε το ΙΚΥ ως Εθνική Μονάδα Συντονισμού των Προγραμμάτων Erasmus+.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, οι εκπαιδευτικοί μας ενημερώθηκαν από τα στελέχη της Εθνικής Μονάδας Συντονισμού για τα τεχνικά και διαδικαστικά ζητήματα διαχείρισης του προγράμματος «Αντιμετωπίζουμε την εσωστρέφεια, αναθρέφουμε παγκόσμιους πολίτες» που πραγματοποιεί το σχολείο μας, καθώς και για τις ευκαιρίες που παρέχει η δράση αυτή για το σχολείο, αλλά και για τις υποχρεώσεις που απορρέουν από την υπογραφή της σύμβασης επιχορήγησης. Επίσης, παρακολούθησαν την παρουσίαση του Προγράμματος Erasmus+ που ολοκλήρωσε το 1ο Γυμνάσιο Αγίας Βαρβάρας το προηγούμενο έτος, ως παράδειγμα καλής πρακτικής. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν με εκπροσώπους άλλων σχολείων, με τους οποίους συζήτησαν και αντάλλαξαν ιδέες αναφορικά με τα εγκεκριμένα σχέδια για την τρέχουσα χρονιά.

Έκθεση εικόνων