Οι δράσεις μας συνεχίστηκαν τον Απρίλιο με τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας παιδικής λογοτεχνίας (2 Απριλίου) μέσα από τη συγγραφή ενός δικού τους παραμυθιού. Το θέμα εμπνεύστηκε από ένα απόσπασμα του βιβλίου «Here we are» , του βιβλίου που αποτέλεσε αφορμή για το φετινό μας πρόγραμμα . Επίσης προχώρησαν και στην καλλιτεχνική έκφραση του παραμυθιού τους .

Ολόκληρο το ποίημα μπορείτε να διαβάσετε εδώ

Ακολούθησε η ενασχόληση μας με τη φύση γύρω μας και συγκεκριμένα με τα 7 θαύματα της γης .

Οι μαθητές μας ασχολήθηκαν με το όρος Έβερεστ και τον μεγάλο κοραλλιογενή ύφαλο

και με τη χρήση ψηφιακού εργαλείου τοποθετήθηκαν οι εργασίες τους μέσα σε διαδραστικό χάρτη , τον οποίο μπορείτε να δείτε εδώ

Μετά τις διακοπές του Πάσχα οι μαθητές μας ασχολήθηκαν με τα ζώα του πλανήτη μας και έφτιαξαν πίνακες με πληροφορίες για ένα ζώο που επέλεξαν τα ίδια χρησιμοποιώντας εκπαιδευτικό εργαλείο web 2.0

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν ξανά το εργαλείο επαυξημένης πραγματικότητας που τους είχε ενθουσιάσει στη μελέτη των πλανητών του γαλαξία μας . Αυτή τη φορά τους βοήθησε να φέρουν ζώα μέσα στην τάξη αλλά και όλο το σχολείο μας και να τα ξεναγήσουν , γράφοντας  τη δική τους  ιστορία . Μπορείτε να διαβάσετε  την ιστορία των μαθητών μας της Ε’ τάξης  εδώ και των μαθητών της Δ’ τάξης εδώ

Τέλος , η σχολική μας χρονιά τελείωσε τον Ιούνιο με δύο διαδικτυακές συναντήσεις που χαροποίησαν πολύ τους μαθητές μας . Το ζητούσαν με προσμονή όλη τη χρονιά. Συναντήθηκαν οι μαθητές μας των τάξεων Δ’ και Ε’ με μαθητές από το σχολείο εταίρο μας από την Ισπανία . Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν χαιρετισμούς στα αγγλικά αλλά και να λύσουν γρίφους , μαντεύοντας σωστά το ζώο που περιέγραφαν οι μαθητές από την Ισπανία και αμφίδρομα.

Έτσι το πρόγραμμα μας έφτασε στο τέλος του , αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις σε όλους μας , εκπαιδευτικούς και μαθητές , προάγοντας τη συνεργασία ανάμεσα σε μαθητές διαφορετικών χωρών , ανοίγοντας τους ορίζοντες όλων μας και εξοικειώνοντας τους μαθητές μας με εργαλεία ΤΠΕ , τόσο χρήσιμα για αλλά και κατάλληλα για εκπαιδευτική χρήση.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους μαθητές μας και μια υπόσχεση για συνέχιση τόσο αξιόλογων συνεργασιών και στην επόμενη σχολική χρονιά!!!!